باز شناسی اهل حق1
314 بازدید
موضوع: ادیان و مذاهب

آیین یارسان(اهل حق) یک جریان فکری - مذهبی است که پاره ای از عقاید آن با ادیان ومکاتب ذوقی ایران باستان تشابه دارد و از طرفی ریشه در غلات شیعه دارد و بر اساس منابع آیینی فلسفه ی وجودی آن را مرتبط با مبحث«تجلی حضرت حق تعالی» تصور کرده اند اما ویژگی آن را به گونه ای ترسیم می کنند که بنیان آن به عالم ماوراء بر می گردانند؛ این سخن محفوف به رمز وراز است که با شناخت منابع آیینی آن قابل بررسی و نقد می باشد.

قدیم ترین آثر آنان مربوط به قرن دوم هجری است که منسوب به شخصی به نام بهلول است. بنیانگذار سیستم آیینی و مقنن آن ساختار تشکیلات آن سلطان اسحاق است که در قرن هفتم و هشتم زیسته و در اورامان کردستان ایران سازمان آن را پایه گذاری کرده است.

زیر ساخت های این آیین عبارتند از،تجلی ذات حق،دونادون (تناسخ) وحلول ملک در انسان.تمام عقاید اهل حق بر این سه اصل استوار گردیده است.

پژوهش در این باره با مشکلاتی خاص از جمله عدم منابع کافی و محدودیت آگاهان در بیان عقاید و...همراه می باشد زیرا مجموعه قوانین آن را سر مگو(اسرای که نباید فاش گردد)دانسته اند. 

اینک با فضل خداوند کتاب«درآمدی بر باز شناسی آیین یارسان(اهل حق)ج 1که محصول سال ها فعالیت علمی و پژوهشی می باشد توسط انتسارات شاکر به زیور طبع آراسته شد. نظرات و پبشنهادات با پست الکترونیکیali110hagh@ yahoo.com   ارسال فرمایید.

-------------------------------------------------------------------

قامت بلندِ اخلاص و بندگی

نگاهی اجتماعی به زندگی

علامه ی خطیب، عالم ربانی حضرت حجت  الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمد رضا ناطق اصفهانی(قدس سره)

از مأذنه های مسجد عبودیت طنین عطر نماز بلند قامتی از قبیله سبز سیادت بر پا بود که آسمان صداقت سر به ساحتش می سود و آفتاب فقاهت سجده گاه رویش او را زیارت می کرد؛ قدسیان مشتاق، هر شبانگاه مبهوت چهره زمین بودند تا با نبیره نور، راز یک بستان شکفتن را به تماشا بنشینند.

شب از شمیم نیایش او شفاعت می طلبید و سحر گلدسته های اذان را به حنجره بیداریش هدیه می داد تا سپیده را به صالحان صبح سعادت بشارت دهد؛ صمیمی ترین کبوتر های کرامت در حرین حرمت او پناه گرفتند و خلوت عشق، از گل اندام او گلاب معطر متانت گرفت و آب اخلاص از دستان مقدس او بوی وضو را استشمام می کرد.

وقتی که پای در معبد تهذیب می نهاد و از منبر مکارم اخلاق تا عرش خدا بالا می رفت و سوره های نجیب نجابت را به نجوا می نشست، سرسپردگان سلسله سیادت،کتیبه های لاجوردین ملکوت را در کاشی های محراب ابروانش به تلاوت و تلمذ می نشستند.

آن روز که به کسوت «الذین یبلغون رسالات الله» آراسته گشت، یک لحظه از یاد حق وخوف و خشیت او غافل نشد که «انما یخشی الله من عباده العلما».

او هماره بر آن بود که در حلقه «کنتم خیر امه اخرجت للناس» با صدای رسایش قد بر کشد، و شریفه «تأمرون بالمعروف و تنهون عن المنکر» را به تصویرکشد بلکه در زنده کردن و احیای افراد جامعه سهمی بسزا داشته باشد و در زمره «من احیاها  فکانما احیا الناس جمیعا» به شمار آید، و بر این عقیده بود که «من اصبح و لم یهتم بامور المسلمین فلیس بمسلم» و سیر زندگی اش را بر مبنای این بینش بصیرت متعالی تنظیم و طراحی کرده بود و کمر همت را برای خدمتگزاری به اسلام و ترقی و تعالی جامعه اسلامی بسته بود و در همین راستا به احیای فرهنگ وقف پرداخت و موقوفات فراوانی را به جوامع مختلف عرضه و اهدا نمود که فهرستی از آن در کتاب «باقیات الصالحات» - به قلم منصور رستمی- ترسیم شده است.

باید اذعان داشت که خدمات این شخصیت برجسته جهان اسلام بسیار گسترده و متنوع است. این بزرگ مرد هم در عرصه های آموزشی و فرهنگی و تبلیغی خویش درخشیده و هم در میدان های مبارزاتی قبل از انقلاب نقش سرنوشت ساز داشته و هم در صحنه های دفاع مقدس و تقدیم فرزندانش به پیشگاه حضرت دوست در صف سابقون و در کسوت صادقانی بود که در خلسه خلوص نفس کشید  و ردای رضا پوشید و عاشقانه تسلیم تدبیر حق گشت و با قلبی به سلامت فرشته و کوله باری از حسنات پر کشید و بهشت را به بهای طهارت نفس و نزاهت درون و دنیایی از نیکی ها به کف آورد و در غرفه های بلند بهشت خنده های شیرین خدا را به نظاره نشست که:«اولئک یَتَلبَّطُونَ فِی الغُرَفِ العُلی وَ یَضِحَکُ الیهم ربک»

اما در پیشگاه خدای سبحان دست خود را خالی می بیند و چنین می سراید که:

و فدت علی الکریم بغیر زاد           من الحسنات و القلب السلیم

و حمل الزاد اقبح کل شئ               اذا کان الوفود علی الکریم

بیت معظم له

.................................................................................................

‍‍موسسه فرهنگی  قرآن و عترت سالت در نظر دارد، سلوک عملی عالم ربانی ابو الشهدا را تدوین نماید، تقاضامند است کسانی که خاطراتی از معظم دارند به آدرس ارسال نمایند.MANSOURROSTAMI97@YAHO.COM